O nás
#kriznyvrch
Hlavnou myšlienkou združenia je zviditeľnenie Krížneho vrchu a pritiahnutie ľudí s čím súvisí i naša snaha, aby ľudia trávili viac času v prírode a nie v obchodných centrách, pri počítačoch a pod., poukázanie na miestne tradície, ako sú pestovania viniča a výroba vína, snaha o ich zachovanie pre ďalšie generácie a v neposlednom rade i o možnosti nenáročnej prechádzky, stretnutie a posedenie so známymi, možnosť opiecť si špekáčik či slaninku a ochutnať dobré vínko z vínnych pivníc.
Zaujímavosti vinohradníckej oblasti Krížny vrch:
- oblasť: Nitrianska vinohradnícka oblasť, Tekovský vinohradnícky región, Vinohradnícka obec Levice, Vinohradnícky hon Krížny vrch
- poloha: 2 km severozápadne od centra Levíc (48°14´ severnej zemepisnej šírky a 18°37´ východnej zemepisnej dĺžky)
- orientácia viníc: juhozápadný sklon
- výškový rozdiel: 20-35 m dolnej a hornej časti viníc
- rozloha viníc: vyše 70 ha
- počet hajlokov: viac ako 250 viničných domčekov
- najznámejšie názvy odrôd hrozna: Pesecká leánka (Feteasca Regala), Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Cabernet sauvignon, André, Svätovavrinecké, Otelo a i.
Krížny vrch patrí do Tekovského regiónu a z pohľadu vinohradníctva do Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Jeho čaro vytvára vyše 70 ha viníc a približne 250 hajlokov (viničných domčekov). V okolí vrchu sa nachádzajú polia, levická Kalvária, židovský cintorín, rozvodné závody a je úzko prepojený s PR Kusá hora, ktorá poskytuje útočisko pre množstvo živočíchov. Okrem toho tu možno nájsť i množstvo vzácnych rastlín. Lokalita Krížny vrch je zaradená v rámci územného plánu mesta Levice ako: "vinice, vinohrady sady a záhrady" a "vinice s intenzívnym rekreačným využívaním". Priestor je upravovaný členskými brigádami a niekoľkokrát do roka sa tu pristavujú i veľkokapacitné kontajnery. Zelený odpad sa odnáša tiež niekoľkokrát do roka v zmysle harmonogramu odvozu bioodpadu na príslušný rok.
Na Krížnom vrchu sa nachádzajú vinohrady s typickými viničnými domčekmi, ako i pamiatky, ktoré celú lokalitu skrášľujú a dotvárajú mu historický ráz. Každá pamiatka má svoj príbeh, ktorý je vyrozprávaný na informačných tabuliach. Krížny vrch je známy už od stredoveku. Jeho význam vzrástol počas tureckých vojen, kedy sa Levice stali cisárskou proti tureckou pevnosťou a vojenská posádka patrila medzi stálych a dôležitých odberateľov vína. #kriznyvrch
Ako prvou pohnútkou pre vlastnú webovú stránku bolo prezentovať naše ZVKV Levice v širšom merítku, pre účely čoho sú webové stránky ideálne. Užívatelia sa tu dozvedia ako pracuje naše združenie a samozrejme aj predsedníctvo. V neposlednom rade chceme informovať o pripravovaných kultúrno spoločenských podujatiach, členských schôdzach, brigádach, ale zároveň chceme aby si tu našiel každý užívateľ našiel to čo ho zaujíma o činnosti združenia, zápisy zo zasadania predsedníctva, z výročných členských schôdzí, oznami o brigádach, degustáciách vín, fotodokumentáciu združenia, články a reportáže o našom združení, prihlášky do združenia, formulár pre poukázanie 2% z dani, a veľa ďaľších informácií. Ďalej by sme chceli uľahčiť prístup k informáciám o pripravovaných podujatiach nie len pre samotných členov združenia, ale aj pre širokú verejnosť. Preto budeme pravidelne aktualizovať naše webové stránky, aby sa užívatelia včas dozvedeli o pripravovaných podujatiach, ale aj o už usporiadaných podujatiach a akciách.
Vznik nášho združenia
Združenie je dobrovoľnou záujmovov organizáciou vinohradníkov, vinárov, spracovateľov a obchodníkov.
Združenie vinohradníkov Krížny vrch Levice (ZVKV Levice) bolo založené na základe návrhu na registráciu spracovaným prípravným výborom dňa 2.7.2003. Splnomocnencom oprávneným konať v mene prípravného výboru bol p. František Ivanický.
Členovia prípravného výboru pre registráciu ZVKV Levice :
- František Ivanický
- Ján Kollár, Ing.
- Jozef Trhan
- Rastislav Juhár, Ing.
Cieľom združenia je napomáhať trvalému rozvoju vinárstva a vinohradníctva ako súčasti nášho prírodného, kultúrneho a historického dedičstva.
Zaujímavosti
Pátranie po pôvode Peseckej leánky
Mariánska kaplnka na Krížnom vrchu
Na severnom okraji viničného kopca Krížny vrch, na malom, ohradenom a kvetmi zdobenom nádvorí, stojí neveľká mariánska kaplnka s bohatou minulosťou.
V interiéri pri čelnej stene je malý kamenný oltár. Nad ním vo výklenku je osadená veľmi pekná barokizovaná soška Matky Božej, v náručí s mŕtvym Ježišom, sňatým z kríža. Po stranách oltára sú novšie sošky sv. Terézie a Božského Srdca. Nad vchodom kaplnky sa týči malá vežička, vybavená zvoncom. Pred vchodom do kaplnky stojí kamenný poľný oltár.
Táto chotárna časť patrila kedysi do katastra obce Hronské Kľačany. Na pamäť veľkej cholerovej epidémie z roku 1789, kedy zomrelo takmer 70 % obyvateľov obce, postavili tam mariánsky pomník, ktorí síce už neexistuje, ale jeho nosný stĺp s vyrytým ešte dobre čitateľným datovaním "1803", podnes tvorí podstavec oltára pred kaplnkou.
Pri chotárnych úpravách začiatkom 19. storočia tunajšie pozemky pripadli do katastra obce Podlužany. V rokoch 1913 - 1914 z iniciatívy levického kaplána Imricha Jonáša, rodáka z Dolného Ďúra a neskoršieho tamojšieho farára, tunajší vinohradníci a ďalší obyvatelia Podlužian a Hronských Kľačian z vlastných zdrojov postavili túto kaplnku, ktorej projekt vyhotovili talianski majstri, ktorí sa v rokoch 1910 - 1912 podieľali na výstavbe levického učiteľského ústavu. Po viedenskej arbitráži v novembri 1938 a obsadení južného Slovenskahorthyovským Maďarskom nové štátne hranice rozdelili územie aj na severnom okraji levického chotára a vinohrady Krížneho vrchu patrili dvom štátom. Tunajšia kaplnka pripadla Maďarsku, pričom hraničnú líniu tvoril plot jej nádvoria. Po protestoch proti zabratiu kaplnky a naliehavých žiadostiach tunajších ľudí za jej vrátenie bola v roku 1939 po rokovaniach a úprave hranice kaplnka s nádvorím vrátená Slovákom a hranica posunutá o niekoľko metrov na opačný plot areálu kaplnky.
Ku kaplnke Panny Márie na Krížnom vrchu už tradične každoročne v nedeľu pred 15. augustom - sviatkom Nanebovzatia Panny Márie - putujú obyvatelia okolitých obcí a tunajší vinohradníci na slávnostnú svätú omšu a mariánsku pobožnosť. O kaplnku sa dlhé roky vzorne starala Mária Mandráková z Hronských Kľačian.
Autor: Pavol Behula (Zdroj: Krížny vrch pri Leviciach, 2005)